Bude povinné ručení na unikátního veterána levné nebo drahou záležitostí?

Pro někoho jsou oldtimery velkou láskou, pro někoho dobrou investicí. Někdo má to štěstí, že mu ve stodole stojí ojetina, kterou postupně dává dohromady, někdo vyráží obtěžkán statisíci do ciziny za nákupem skutečných veteránských skvostů. Skutečná hodnota takového vozidla je pro „veteránistu“ nevyčíslitelná. Kolik pak bude stát povinné ručení na takový unikát?

Někoho to možná překvapí, ale povinné ručení na taková vozidla nejsou nijak drahá. Často vyjde pojistka na takový vůz mnohem levněji, než na současné vozidlo se stejným objemem motoru. Hlavním důvodem je nižší výkon motoru a skutečnost, že majitelé takovýchto skvostů bývají opatrnými řidiči, pro pojišťovnu tedy bezrizikoví. A povinné ručení je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě, nikoli pojištění škody vzniklé na pojištěném vozidle. Pokud majitel získá pro svého oldtimera veteránskou poznávací značku, zaplatí dokonce jen dvanáctinu zákonného pojištění.

A jak vyjde havarijní pojištění?

Velmi draho. Pokud pojišťovna vůbec bude ochotna takový vůz pojistit. Je to velmi individuální, pojišťovna od pojišťovny, vůz od vozu. Každopádně, pokud budete chtít svého veterána pojistit a najdete pojišťovnu, která to rovnou neodmítne, počítejte se složitou procedurou, tzv. úpisem. Bude se jednat o pojistku vyčíslenou „na míru“ vašemu vozidlu. Cenu určí pojišťovna až po posouzení veterána soudními znalci a specialisty pojišťovny. Posuzovat se bude především to, jak náročná a drahá by byla oprava havarovaného vozidla, např. za jakou cenu lze vyrobit náhradní díly, nejspíše na zakázku, a tím pádem i kdo to udělá. Budou se odhadovat nestandardní rizika vozidla atd.

Havarijní pojištění je pak zpravidla tak drahé, že majitelé těchto vozů většinou raději spoléhají na svoje schopnosti a svoje zdroje, a to i finanční, než aby platili vysoké pojistné pojišťovně.

Každá pojišťovna, která nabízí povinné ručení, má své vlastní nejlevnější povinné ručení. Zde si můžete provést srovnání povinného ručení a najít nejlevnější.

RUČENÍ POVINNÉ NEJLEVNĚJŠÍ